5 rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem zagranicznym

paszport

Wyjazd zagraniczny na wakacje lub w interesach może być bardzo ekscytujący. Nie zawsze jednak jest miły, kiedy okazuje się, że nie jesteśmy do niego przygotowani. Zwłaszcza jeżeli podróżujemy z dzieciakami. O podróży zagranicznej warto pomyśleć zdecydowanie wcześnie. Poniżej przedstawiam listę 5 najważniejszych rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem zagranicznym (zwłaszcza jeżeli towarzyszą nam nasi milusińscy). Jest to efekt wielokrotnych podróży zarówno na krótkich dystansach jak i na tych dłuższych. Listę otwiera najważniejsza rzecz, czyli wymagane dokumenty. Później będzie troszeczkę o zdrowiu i zabezpieczeniu przed wszelakimi ewentualnościami. Następny punkt będzie związany bezpośrednio z podróżą, a na sam koniec zostawimy sobie temat pieniążków.

  1. Paszport/Dowód osobisty. O tym trzeba pamiętać kilka miesięcy wcześniej. Jeżeli podróżujemy po Europie wystarczy nam dowód osobisty – jeżeli go mamy. Dzieciakom zawsze można wyrobić dowód osobisty, który przeznaczony jest dla dzieci nie przekraczających 13-tego roku życia. Jednak zamiast tego, polecam wyrobić dzieciakom paszporty tymczasowe. Przyznawane na 5 lat dają swobodę podróżowania niemalże po całym świecie. Po złożeniu wniosku, na paszport trzeba czekać średnio jeden miesiąc (zapis urzędowy mówi „do 30 dni”). Warto wcześnie zajrzeć do paszportu, żeby sprawdzić ważność tego dokumentu w okresie, w którym będziemy podróżowali. Odnosząc się do naszej sytuacji: dorośli podróżują z dowodami osobistymi, dzieciaki z paszportami, które de facto kończą ważność dopiero za 2 lata.
  2. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w skrócie EKUZ. Jest to karta potwierdzająca to, że na koszt naszego NFZ możemy korzystać z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w kraju UE/EFTA, do którego się wybieramy. Karta wydawana jest na pewien okres bo samo świadczenie ma charakter tymczasowy. Z takiej usługi mogą skorzystać wszyscy, którzy opłacają składki zdrowotne bezpośrednio lub pośrednio (np. zarejestrowani: współmałżonek i dzieciaki). Wyrobienie karty jest dość proste. Najpierw drukujemy formularz, który możemy ściągnąć ze strony NFZMamy też inne rodzaje wniosków, które związane są z wyjazdem na studia i do pracy. Więcej szczegółów na ten temat na stronie: Krok po kroku, jak wyrobić kartę EKUZWniosek można wysłać emailem lub pocztą. Jednak najszybszym i moim zdaniem najbezpieczniejszym sposobem jest osobista wizyta w oddziale NFZ, w którym przyjmowane są wnioski. W poznańskim oddziale znajdującym się na ulicy Grunwaldzkiej 158 (adres z Piekar jest od sierpnia nieaktualny), pojawiłem się w ostatni piątek o 16:00. Nie czekałem długo, kiedy automatyczny system rejestracji petentów zaprosił mnie do okienka nr 6. Przyjęcie przez urzędnika nie należało do najmilszych. Nie było kontaktu wzrokowego, nie wspominając już o uśmiechu. W międzyczasie słychać było jedynie głębokie westchnienia podyktowane nudą, zarzenowaniem i posiadaniem petenta w du.. przepraszam: w nosie. Kiedy urzędnik przyjął wnioski od razu zaznaczył, że jak chcę odebrać kartę dla współmażonka to muszę mieć jego oświadczenie. Miałem takie – odręcznie spisane. To wystarczyło. Urzędnik był zawiedziony bo nie udało mu się mnie spławić.  Tak naprawdę kartę w ten sposób wyrabiamy już po raz trzeci i urząd miał nas w swojej bazie. Jegomość wklepywał po kolei PESEL-e do systemu, maszyna drukowała karty, a ja kwitowałem odbiory. Nie trawało to dłużej niż 10 minut. Naprawdę bardzo szybka operacja – no i żeby jeszcze obsługa była na poziomie, to byłbym bardzo zachwycony. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z wypełnieniem wniosku i wyrobieniem karty to daj znać.
  3. Ubezpieczenie Turystyczne – warto przed wyjazdem zabezpieczyć się na wszelką ewentualność. Głównie chodzi o potencjalne pokrycie kosztów leczenia zagranicznego, które tak jak w UK jest kosmicznie drogie. Oczywiście sytuacje takie należy wykluczać i to nie tylko na poziomie rzeczywistości holograficznej (tej widocznej), ale również na poziomie świadomości przede wszystkim. Większość ubezpieczycieli dorzuci do tego NNW. Wyjeżdżając zwłaszcza z dzieciakami, warto wykupić OC. Nie będe tutaj pisał o przypadkach w których może się ono przydać. Kto ma dzieci ten wie 🙂 W obecnym ubezpieczniu które załatwiłem właściwie przez telefon, za dopłatą 5 zł mam ubezpieczony również bagaż podróżny (wartość do 2.000zł).  Wybierając ubezpieczenie turystyczne warto skorzystać z lokalnej agencji ubezpieczonej, która nie tylko doradzi co i jak, ale również wybierze najwłaściwszą w danym czasie ofertę jednego z wielu ubezpieczycieli na rynku. Osobiście po raz któryś raz z rzędu korzystam z Polskiego Centrum Ubezpieczeń z Miodowej w Poznaniu.
  4. Karta Pokładowa/Odprawa Online – jest namacalnym efektem odprawy online, którą w przypadku wielu przewoźników (w tym taniego Rynaira) trzeba zrobić z wyprzedzeniem. U wspomnianego przewoźnika, można to robić najwcześniej na 2 tygodnie przed wylotem i najpóźniej do dwóch godzin przed startem. Tak prosta czynność jak odprawa online może przysporzyć niemałego zdenerowania. O co chodzi? Kiedy wchodzimy na stronę, w której musimy wpisać wszystkie wymagane dane takie jak typ dokumentu, jego numer, daty narodzin, ważność dokumentu, możemy zostać poinformowani, że niestety nie wyrobiliśmy się w czasie i dane musimy wpisac ponownie. Dlatego warto przygotować sobie wszystkie dokumenty w jednym miejscu. Pamiętajmy o tym, że linie lotnicze tylko czyhają na takich, którzy popełnią najmniejszy chociaż błąd przy wypełnianiu webowych pól. Kosztować to nas może czasami niemałą dopłatę – dużo zależy od przewoźnika (wiem to z autopsji bo jakiś czas temu pracowałem dla izydżeta). Jedno jest pewne, że w przypadku Rynaira odprawę trzeba zrobić wcześniej.

    źródło:http://bibsy.pl/

    źródło:http://bibsy.pl/

  5. Wymiana złotówek na walutę obcą – pomyślicie pewnie, eee tam – przesadzasz. Czy taka błahostka musi być na liście? Nie ma ważniejszych rzeczy? Myślę, że ten punkt jest ważny. Ostatnio próbowałem wymienić na funty wieksza kwotę i lokalnie we wszystkich kantorach informowano mnie, że maksymalnie mają to 40 to 50 funtów. Oczywiście wymianę pieniędzy można zostawić na ostatnią chwilę, co szczarze odradzam. Ostatnim bowiem miejscem gdzie moglibyśmy wymienić walutę jest lotnisko. Przelicznik tam występujący jest bardzo niekorzystny. Zostawiłbym tą opcję tylko dla zdesperowanych (lub jeżeli pojawiłaby się wyjątkowa sytuacja). Najlepiej zaplanować wizytę w renomowanym kantorze w centrum miasta. Kantor nie tylko będzie przygotowany na każdą ilość pieniążków na które chcemy wymiany, ale będzie mógł dać nam lepszą stawkę aniżeli mniejsze kantory.

Kiedy odchaczymy wszystkie powyższe rzeczy może się okazać, że tak naprawdę do wyjazdu potrzebne jest tylko dobre samopoczucie. Kiedy wybieramy się do UK – Londynu, warto zabrać ze sobą Oester Card (jeżeli taką mamy). Dzięki tej karcie nasze przejazdy London Tube będą wygodniejsze no i tańsze. O oszczędnościach napiszę w niedalekiej przyszłości.

Warto zabrać ze sobą przejściówki na brytyjskie gniazda. Przydaje się zwłaszcza jak taszczymy ze sobą sprzęt elektroczniczny.