Ernest Hemingway. Historia życia – Carlos Baker

Styczniowe wydanie magazynu „The Atlantic” z pierwszą częścią biografii Bakera o Hemingwayu (1969)
To najwspanialsza biografia jaką do tej pory przeczytałem. Siedem lat pracy Carlosa Bakera pozwoliło mu stworzyć niezwykle bogate dzieło opisujące w bardzo szczegółowy sposób życie Ernesta Hemingwaya, jego przygody, rozmowy z ludźmi (również Polakami opisanymi jako interesujący ludzie), nowe miejsca odwiedzane i zamieszkiwane, itp.
Mimo tego, że tak naprawdę bardzo trudno uchwycić postać Hemingwaya – całkowite odzwierciedlenie jego charakteru, życia jest prawie niemożliwe, to jednak autorowi biografii to zadanie się udało.
Widzimy tutaj Hemingwaya jako człowieka przygody, niezwykle aktywnego do końca swojego życia. Mamy przed sobą postać „złożoną” z przeciwności jak chociażby łagodność i gniew, skromność i skłonność do przechwałek, itd. Czytamy tutaj o człowieku, który „był dumny ze swojej męskości, ze swych uzdolnień literackich i sportowych, ze swojej siły przetrwania i odnowy, ze swojej reputacji, zarobków, ufności w siebie, dowcipu, ze swojej poezji, wiedzy medycznej i wojskowej, umiejętności odczytywania mapy, nawigacji i oceniania terenu”*.
Etyczny Hedonista
Jak stwierdził Carlos Baker w przedmowie do książki, Hemingway to etyczny hedonista, który nie tylko starał się czerpać przyjemności z życia, ale potrafił wyciągać z nich lekcje.
Hemingway w miarę dorastania stawał się „człowiekiem instytucją”, którego praca na trwałe wtapiała się w pisarskie środowisko, tworząc zarówno negatywne jak i pozytywne skutki.
Carlos Baker rozpoczął biografię za życia Ernesta Hemingwaya. W końcowych rozdziałach czytamy o spotkaniach między obydwoma postaciami, które polegały głównie na wywiadach.
Jest to moje drugie podejście do biografii Bakera. Pierwsze czytanie było „na sucho” i nie wywarło na mnie, aż tak wielkiego wrażenia jak teraz. Po kilku przeczytanych książkach Hemingwaya, dzieło Bakera jest bardziej zrozumiałe i interesujące.
* fragment z przedmowy do książki o Hemingwayu napisanej przez Carlosa Bakera.