Jak Hugo Chavez eksportuje rewolucję?

logo_gazeta_wyborcza(1) tvn24

– (…) jak Hugo Chavez eksportuje rewolucję! Jak na razie do Hiszpanii – to słowa prowadzącego program publicystyczny Macieja Wierzyńskiego na TVN24, zatytułowany Horyzont (emisja 06 marca 2010 o godz. 21:00), które wypowiada przed bloczkiem reklamowym.
Oto oglądamy dość poważny program, który traktuje o poważnych sprawach. Najpierw mowa jest o dość głośnym ostatnio Kapuścińskim i reportażu, później o idealnych stosunkach rosyjsko – francuskich, po czym przychodzi kolej na Chaveza. Temat jest następujący:

Czy Hugo Chavez sponsorował ETA?

Prowadzący mimo tego, że próbuje stawiać tezę na którą ma odpowiedzieć program, wypowiada zdania stwierdzające, że Chavez sponsorował ETA (ciekawi mnie jak to było za czasów Radio Wolna Europa).
Rozmowę poprzedza krótki materiał filmowy. Następnie po kolei wypowiadają się zaproszeni do studia goście: Pan Stasiński z Gazety Wyborczej, a także Kowalewski z Le Monde Diplomatique.

Na pytania co zaproszeni goście sądzą o sytuacji, o Chavezie, o stosunku sąsiadów do Chavaza, odpowiadają odpowiednio (relacja w większym skrócie):

  • Pan z GW potwierdza to co usłyszeliśmy w nagraniu i mówi, że istnieją dowody w postaci plików jakie znaleziono w jednym z laptopów członka FARC (słynny atak Amerykanów na bazę FARC w Ekwadorze) i to zostało stosownie potwierdzone, i że laptopy w tempie natychmiastowym dostały się w ręce Interpolu i wszystkich najlepszych służb (mowa oczywiście o tych amerykańskich) – dodaje, że nie są to informacje sądowo sprawdzone.
  • Pan z LeMD odpowiada, iż udowodniono że zanim międzynarodowe służby otrzymały te laptopy wykonano na nich ponad 48 tyś. (od momentu ich znalezienia) – dodaje, że Chaveza zupełnie nie interesuje się tym co dzieje się w Hiszpanii i w skrócie ją nakreśla.

(pada kolejne pytanie odnośnie Chaveza)

  • Pan z GW odpowiada, że Chavez jest spadkobiercą Fidela Castro i że jego ambicją jest przejęcie jego schedy, kontynuowanie jego rewolucji. Znowu powtarza to co słyszeliśmy wcześniej w nagraniu filmowym, że Chavez nie ukrywał, iż chce obalić rząd w Kolumbii i zabić prezydenta Uribe.
  • Pan z LeMD twierdzi, że Chavez jest bardzo popularny w Ameryce Łacińskiej i spełnia rolę przywódcy na kontynencie, prowadzi politykę południowoamerykańską, a nie hiszpańską.

(kolejne pytania odnośnie sąsiadów Wenezueli – niestety odpowiada tylko Pan z GW)

  • Pan z GW mówi, że Kolumbia jest pełna obaw. Reszta wypowiedzi jest podobna do poprzednich.

Proszę zauważyć, że pracownik (współpracownik) GW odpowiada tymi samymi hasłami, które czytało się w GW 5-7 lat temu (dotyczy oczywiście Wenezueli). Dziwne jest to, że GW ma wyłączność na newsy z tego kraju. Jeszcze bardziej dziwne jest to, że nie ma tam własnego reportera. Ale od czego są media amerykańskie.
A co z TVN24? Czy nadal korzystają z usług Fox News – kto widział kontrowersyjny dokument o tej stacji ten wie na jakie wiadomości można liczyć śledząc te media.
Na koniec stwierdzenia:

  • Pan z Horyzontu: Hugo Chavez eksportuje rewolucję. Jak na razie do Hiszpanii!
  • Mr Guru Limited: TVN24 i GW (i w większości polskie media) eksportuje „obiektywne” newsy. Jak na razie do naszych głów.

PS. Co z żądaniem wyjaśnień jakie Pan Zapatero skierował do Hugo Chaveza i dotyczącym sponsorowania ETA?
Chavez odpowiedział, że nie musi mu nic wyjaśniać i domaga się szacunku dla niezależności obywateli i rządu Wenezueli. (tego dowiedzieliśmy się w programie)
Jak się okazało troszeczkę później, rząd Hiszpanii przeprosił Chaveza za wyrażone przez premiera Hiszpanii żądania i zwrócił się z prośbą o informację.

Jak widać prawdy nie trzeba wyjaśniać bo ona JEST! Zresztą abstrahując od tematu każdy ma swoją prawdę i tego należy się trzymać.