Zen i Sztuka Obsługi Motocykla – Robert M. Pirsig

Zen i sztuka obsługi motocykla - Robert M. Pirsig

Zen i sztuka obsługi motocykla – Robert M. Pirsig

Właśnie ta książka otwiera naszą czytelenię. Interesująca opowieść o wyprawie, w którą ojciec zabiera swojego syna. To wyprawa, podczas której bohater dokonuje rozrachunku ze swoją przeszłością. To rozprawa naukowo- religijno-humanistyczna, wyjaśniające zasadności stawianych tez na przykładzie m.in. obsługi motocykla.
Bohater przez niemalże całą powieść próbuje podać definicję jakości, ale nie jest to jednak takie proste – bo jakość sama w sobie definicji nie posiada (chociaż niektórzy próbują pojęcie jakości ujarzmić). Definicji jakości może być nieskończenie wiele.

Niestety książki nie można przeczytać w jeden wieczór dlatego, że zawiera fragmenty, które wymagają namyślunku, kontemplacji.
Jednym z moich ulubionych fragmentów, jest ten opowiadający o systemie edukacji a ściślej rzecz ujmując o zniesieniu stopni i dyplomów.

Jak powiedziała Susan Sontag,

… prawdziwy nowelista to ktoś taki, kto zabiera cię w wycieczkę – w czasie i przestrzeni. Prawdziwy nowelista to ktoś taki, który posiada dość obszerną wiedzę na tematy o których pisze. Z tego rodzi się prawdziwa przyjemność czytania dzieł pisarza, który wie naprawdę wielkie rzeczy. Pirsig właśnie jest takim pisarzem. Dzieli się z nami wiedzą, trudną do ogarnięcia.
No i zakończenie choć smutne, wsparte jest prologiem autora, który daje nam nadzieję i ostateczne zadowolenie.