Rajski Ogród – Ernest Hemingway

okładka książki: Rajski Ogród - Ernest Hemingway

Rajski Ogród – Ernest Hemingway

Rajski Ogród to druga pośmiertelnie wydana książka Ernesta Hemingwaya (i kończąca mój rok hemingwayowski 🙂 Zapewne, tych którzy przeczytali tą książkę (być może nie raz) nie zdziwi fakt, że autor pisał ją przez 15 lat – oczywiście z przerwami na inne poważne dzieła.
Nie jest to pierwsza powieść, w której przychodzi mi na myśl bezpośrednie porównanie bohatera do samego Hamingwaya. Książka posiada wiele motywów, które to zdradzają. Chociażby styl pisarski, opis jego pracy – w jaki sposób ją traktuje, jak bardzo jest dla niego ważna (jest niewątpliwie najważniejsza zarówno w powieści jak i w realu), czym kieruje się podczas pisania, z czego czerpie inspiracje, itd.
Inny motyw to relacje z kobietami. Mimo tego, że w książce temat ten jest spiętrzony, ograniczony do kilku tygodni – te kilkadziesiąt dni jest odzwierciedleniem całego jego życia.

Wreszcie jego kontakty z dwoma kobietami naraz, z których jedna upodabnia się do zdecydowanego, podejmującego kontrowersyjne decyzje faceta, druga zaś posiada wszystkie przymioty niewinnej, zagubionej kobiety. Myślę, że te postacie są odzwierciedleniem osobowości Hemingwaya, jego ciągłego poszukiwania, jego życiowego rozbicia.

Również motyw pisanego w „Rajskim Ogrodzie” opowiadania, jest swego rodzaju autoportret, badaniem własnego wnętrza, wglądu we własne JA, wyrzuceniem z siebie czegoś obciążającego psychikę. Książka nasycona jest słodkimi – miłosnymi zwrotami jak z brytyjskiego filmu, zaś sam David (imię głównego bohatera) często ukazany jako ten, który zgadza się ze wszystkim co zostaje mu narzucone. Często ma się wrażenie, że pełni tutaj rolę pantoflarza. Czytamy tutaj również o częstych zmianach nastrojów jednej z bohaterek.

Rajski Ogród to dzieło kontrowersyjne. Z 800 stronicowej powieści, wydawca zdecydował się tylko na około 200. Usunięto z niej wiele dialogów, fragmentów, całych rozdziałów. Bóg wie jeden, co pozostałe 600 stron zawierało. Wystarczy wejść na pierwsze z brzegu forum o książce, ażeby przeczytać o domysłach naszych czytelników jak chociażby erotyka w tym seks analny, zamiłowanie autora do facetów, itp.

Wiele informacji o swoim życiu Hemingway zabrał ze sobą do grobu. Jedno jest pewne. Zawsze chciał być inny, ze wszystkim chciał być pierwszy, nowoczesny, najinteligentniejszy, najszybszy, najlepszy. Czy książka ta mówi o osobistych doświadczeniach autora? Czy jest próbą realizacji życiowych fantazji? Czy wreszcie wynikiem pisarskiego kunsztu? Tego na pewno się nie dowiemy.

[youtube id=”YNfHJctIG4w”]

Ekranizacja hemingwayowskiej powieści Rajski Ogród