Wenezuela walczy z oszczędzaniem energii elektrycznej

Hydroelektrownia Guru w Stanie Bolivar dostarcza obecnie 70% krajowej energii

Hydroelektrownia Guru w Stanie Bolivar dostarcza obecnie 70% krajowej energii

Wiele ostatnio mówi się o Wenezueli, a to za sprawą problemów z elektrycznością. Prezydent Wenezueli Hugo Chavez ogłosił stan wyjątkowy, w którym wezwał ministra elektryczności do podjęcia wyjątkowych działań związanych z planowaniem infrastruktury i inwestycji jak również stworzenie kampanii edukacyjnej związanej z oszczędzaniem energii elektrycznej.
W uzasadnieniu powziętych działań padło stwierdzenie, że elektryczność związana jest bezpośrednio z bezpieczeństwem i obroną narodu i jest usługą niezbędną dla rozwoju gospodarczego i jakości życia ludzi.

Stan Wyjątkowy,

który ogłosił Chavez obejmuje okres sześciesięciu (60) dni, w którym to okresie podjęte zostają nadzwyczajne środki związane ze spłatą wszystkich wierzytelności wobec CORPOELEC (Narodowa Korporacja Energetyczna), instalacją infrastruktury energetycznej, przyjęciem technicznych środków w celu zapewnienia braków energii związanych z zakupem energii od niezależnych krajowych lub zagranicznych dostawców w celu rozwiązania krajowego zapotrzebowania.

Dekret zobowiązuje ministrów edukacji, szkolnictwa wyższego, komunikacji i energii elektrycznej, do opracowania kampanii edukacyjnej związanej z oszczędzaniem energii.
Wielkim problemem w Wenezueli jest nielegalne czerpanie energii zwłaszcza w ubogich dzielnicach. Odpowiednie organy takie jak policja, sądownictwo, państwowe i komunalne instytucje zostały zobowiązane do wspierania redukcji nieautoryzowanych podłączeń oraz pomagać w uregulowaniu serwisu dla tychże użytkowników.

System karania i wynagradzania

To co wzbudza najwięcej kontrowersji to system karania oraz nagradzania związany z zużyciem energii – dotyczy tych, którzy zużywają więcej aniżeli 500kWh. Te gospodarstwa domowe, które zredukują zużycie energii (w ciągu tych 60 dni) o 10-20% otrzymają 25% zniżki na rachunku za ten okres. Ci którzy zredukują zużycie o ponad 20% otrzymają 50% zniżkę.
Z kolei te jednostki, które nie zmniejszą zużycia o 10% będą musiały dopłacić 75% do rachunku, zaś te których zużycie wzrośnie o 10% będą musiały się liczyć z dopłatą 100%, te u których wzrośnie o 20% odpowiednio 200%.
W przypadku przedsiębiorstw – konsumpcja energii powinna zmaleć o 20% w porównaniu do tego samego miesiąca w roku poprzednim (10% w pierwszym miesiącu i 10% w następnym). Nie wywiązanie się z tego, spowoduje zawieszenie energii na okres od 12 do 24 godzin. Jeżeli sytuacja się powtórzy, prąd może zostać odłączony na czas nieoznaczony.

Inwestycje są niezbędne

Mimo to rząd planuje ogromne inwestycje związane z elektrycznością. Głównym planem jest dywersyfikacja źródeł energii. Obecnie 70% krajowej energii pochodzi z drugiej pod względem wielkości na świecie, Hydroelektrowni Guri znajdującej się w Stanie Bolivar. Rząd planuje zainwestować w termoelektryczne elektrownie, które przejmą 20% wytwarzania energii. Oprócz tego Wenezuela rozważa projekt (wspólnie z Argentyną) budowy farm wiatrowych. Oprócz tego kraj podpisał umowy z Rosją i Chinami i dotyczącymi wytwarzani energii elektrycznej. Hugo Chavez nie wspomniał o budowie elektrowni atomowej, o której było głośno pod koniec 2008 roku.

Do tej pory Wenezuela wprowadziła plan oszczędzania energii związany z wcześniejszym zamykaniem sklepów, a także wymianą zwykłych żarówek na te energooszczędne. Powyższe działania spowodowały spadek zużycia energii o 4%. Jest to jednak niewystarczające mimo tego, że na przestrzeni 11 lat nastąpił wzrost produkcji energii o 52%.