Fluid życia, czyli krew

komórki-krwi

Pomówmy teraz o krwi. Na sam dźwięk tego wyrazu, niektórym włosy stają dęba. Dla dość sporej liczby osób krew kojarzy się nieprzyjemnie. Pamiętamy jak już w dzieciństwie ogromne strzykawki pobierały nasz drogocenny płyn. Później było jeszcze gorzej. Era sobotnich westernów zakończyła się dość szybko, a przy tym kolorowe telewizory wyparły poczciwe czarno-białe. No i pojawiły się filmy akcji, gdzie występy krwi były niemalże obowiązkowe.

Ale krew jest czymś bardzo pozytywnym!

Kiedy pożywne cząsteczki strawionego pokarmu wstępują w krew krążącą po ciele, stają się krwią. Zadaniem krwi jest dotrzeć do każdej komórki, tkanki w naszym ciele. To dzięki krążeniu krwi, odżywiamy i odnawiamy nasz organizm. To dzięki krwi oczyszczamy nasze ciało z nieczystości, które wydalone z komórek lądują w płucach.

Głównym szefem operacyjnym tego układu jest serce.
Krew jest składową częścią ciała – dostarcza pożywienia dla wszystkich narządów. Gdy krew jest uboga w pierwiastki pożywne, lub gdy krążenie krwi jest osłabione, to odżywianie niektórych części ciała jest nieprawidłowe i w wyniku czego człowiek choruje.

Krew stanowi około 1/10 całej wagi ciała człowieka

W danej chwili 1/4 krwi znajduje się w sercu, płucach, arteriach i żyłach, 1/4 w mięśniach, pozostała część w narządach i tkankach. Około 1/5 krwi w jednej chwili znajduje się w mózgu.

Krew jest tym, co spożywamy

Jakość krwi zależy w głównej mierze od tego, jak i co człowiek zjada. Wybierając odpowiednią żywność i przyjmując ją w sposób który określa przyroda, każdy może mieć dostateczną ilość krwi w najlepszym rodzaju. Zaspokajając głód potrawami nieodpowiednimi, można bardzo łatwo nabawić się małokrwistości.
Krew to życie i powinniśmy starać się w miarę możliwości powiększać swój zapas krwi.

pomocna okazała się książka:
Jogi Rama-Czaraka „Hatha – Joga nauka jogów o zdrowiu fizycznem i o sztuce oddychania”

Cykl postów w tym temacie:
Nauka o Zdrowiu