Krematorium ciała – płuca (część I)

Płuca (źródło: anatomiac.w.interia.pl)

Płuca (źródło: anatomiac.w.interia.pl)

Oddychając, wciągamy powietrze przez nos, w którym rozgrzewa się ono od zetknięcia z błoną śluzową, obficie zaopatrzoną w krew. Przeszedłszy następnie jamę gardzielową i krtań, powierze wpada do tchawicy, która dzieli się na kilka rurek zwanych oskrzelami. Te znowu dzielą się na kilka milionów rozgałęzień wielkości mikroskopijnej.
Powietrze dostaje się do płuc za pomocą przepony – wielkiego silnego mięśnia, który leży w poprzek klatki piersiowej i oddziela jamę piersiową od brzusznej. Praca przepony jest tak samo automatyczna jak praca serca, chociaż przepona może pod wpływem woli zmienić się w muskuł, który w pewnym sensie jest zależny od nas. Kiedy przepona rozciąga się, powiększa ona rozmiar jamy piersiowej i płuc i powietrze wypełnia powstałą w ten sposób próżnię.

Tutaj trzeba powrócić do poprzedniego tematu – krwi (post: Fluid życia, czyli krew). Z serca krew wychodzi jako przeźroczysty potok górski, wraca podobna do wody z rynsztoku. Strumień zanieczyszczonej krwi ostatecznie rozdziela się między miliony mikroskopijnych komórek płucnych. Ich ścianki są dość silne by utrzymać w sobie krew, a jednocześnie dość cienkie , aby przepuszczać przez siebie tlen. Kiedy tlen styka się z krwią, powstaje proces spalenia.
Oczyszczona i bogata w tlen krew, powraca do serca, a stamtąd rozchodzi się po całym ciele.

Co może być nie tak z naszym oczyszczaniem organizmu?

  • powietrze dostaje się do płuc w ilości niedostatecznej – wtedy strumień zatrutej krwi nie może się oczyścić i wtedy ciało nie tylko zostaje pozbawione pokarmu lecz substancje szkodliwe (które powinny ulec spaleniu) znowu wracają skąd przybyły i zatruwają ciało.
  • niewystarczająco czyste powietrze wywołuje to samo zjawisko, aczkolwiek w mniejszym stopniu.

Następstwem płytkiego oddychania, albo braku świeżego powietrza jest osłabienie ciała i choroba. Krew która oddycha powietrzem nieświeżym traci swój jasno-czerwoną barwę i dochodzi często do anemii. Ten kto oddycha powietrzem czystym oznacza się krzepkim zdrowiem.

Kiedy tlen styka się z krwią, łączy się z hemoglobiną i przechodzi przez każdą komórkę, mięsień i narząd, wzmacniając go i odnawiając zniszczone komórki i tkanki. Krew płynąca w arteriach zawiera około 25% czystego tlenu.

pomocna okazała się książka:
Jogi Rama-Czaraka „Hatha – Joga nauka jogów o zdrowiu fizycznem i o sztuce oddychania”

Cykl postów w tym temacie:
Nauka o Zdrowiu