Pożegnanie z bronią (A Farewell to Arms) – Ernest Hemingway

Pożegnanie z bronią (A Farewell to Arms) - Ernest Hemingway

Pożegnanie z bronią (A Farewell to Arms) – Kolekcja Independent

A Farewell to Arms” czyli „Pożegnanie z bronią” jest kolejną książką w dorobku Ernesta Hemingwaya, której fabuła ma wiele wspólnego z życiem pisarza.
Po 11 latach (1929) wyrzuca wreszcie Hemingway to co go do tej pory „psychicznie męczyło”, czyli wspomnienia młodości, igraszki ze śmiercią, ale przede wszystkim pierwszą nieodwzajemnioną miłość do Agnes Von Kursky.
To właśnie relacje bohatera książki Henrego do angielskiej pielęgniarki Catherine Barkley, są głównym motywem powieści. Opis wojny wynikający z bezpośredniego kontaktu bohatera z „frontem”, uzupełniany jest wiadomościami z gazet i relacjami przekazywanymi przez pozostałe postacie. Wiele możemy dowiedzieć się tutaj na temat historii, taktyk wojennych stosowanych w I wojnie światowej, społecznych i kulturowych zachowań. Zresztą nie pierwsza to powieść noblisty, dla którego wojna jest tematem, który umiejętnie wykorzystuje w celu budowania fabuły.

Jak zwykle nie zabrakło tutaj opisów miejsc, do których udaje się bohater. Kreowana postać ma pieniądze i potrafi je wydawać na dobre jedzenie i trunki.
Widzimy tutaj bohatera mentalnie dorosłego, pewnego siebie, zdającego sobie sprawę co dla niego najważniejsze. Śmiało można stwierdzić, że wraz z tą książką Hemingway żegna się z beztroską młodością oraz naiwną miłością.
Śledząc losy bohatera od samego początku widzimy jak szczęśliwie uchodzi z życiem w sytuacjach krytycznych, jak radzi sobie w trudnych momentach, w których wydawać by się mogło nie ma ratunku, jak wszystko pięknie się układa. Czytając ostatni rozdział, Hemingway tak zasłodził, że miałem już ochotę zakończyć książkę jak najszybciej. Ale cóż to? Nagle cudowne życie Henrego zamienia się w koszmar i to właśnie te kilka ostatnich akapitów nadaje uroku całej powieści.

Dzieło swego czasu zostało zakazane w kilku Stanach, ze względu na sceny miłosne w szpitalu (właściwie nic gorszącego co można byłoby ocenzurować – jednakże nie do przyjęcia było to, że jak ranny żołnierz leżący w szpitalu może „zarywać noce” z pielęgniarką) oraz opis dezercji z wojska co było w tamtych czasach nie do przyjęcia.
Oryginalna wersja zawierająca słowa takie jak „fuck„, „shit„, „cocksucker” została przez wydawcę poprawiona i zamiast brzydkich słów można było przeczytać („—-„).
To właśnie „Pożegnanie z bronią” przyniosło Ernestowi Hemingwayowi upragnioną niezależność finansową.

BANNED-BOOKS-LOGO

okładka książki: Pożegnanie z bronią (A Farewell to Arms) - Ernest Hemingway

Pożegnanie z bronią (A Farewell to Arms) – kadr z książki Hemingwaya