Shogun – James Clavell

Shogun - James Clavells

Shogun – James Clavells

Shogun” jest jedną z najlepszych pozycji literackich, jakie przeczytałem w trzech ostatnich latach. Po kilku pierwszych stronach można odkryć prawdziwy warsztat pisarski, jaki osiągają tylko nieliczni pisarze. Dzięki tej książce, Clavell po raz kolejny potwierdza swoją wielkość.
„Shogun” to nie tylko pięknie ukazana historia świata, walka interesów, ale przede wszystkim kompleksowy obraz Japonii – świata, który jest nam tak daleki, odmienny, zadziwiający.
Jesteśmy świadkami nowego życia jakie rozpoczyna pilot John Blackthorn wzorowany na Williamie Adamsie.
Ponad tysiąc stronnicowe dzieło stanowi pierwszą część azjatyckiej sagi.

Co mnie w tej książce urzekło?

Pisarz umiejętnie wciela się w poszczególne postacie powieści, kierując ich słowami, myślami, postępowaniem. Piękne, często dla europejskiego myślenia nieuzasadnione postępowanie samurajów, wzorowane jest na niepisanym zbiorze zasad etycznych Bushido. Dużo w tej książce można dowiedzieć się na temat systemu feudalnego panującego w tamtych czasach w Japonii, kanfucjanizmu, buddyzmu zen, shinto, jak również i katolicyzmu i chrześcijaństwa. Powieść zawiera sporządzoną w przystępny sposób encyklopedię takich pojęć jak: shogun, ronin, seppuku, itp.

A na zakończenie deser. Oczywiście taka uczta literacka musi zostać zakończona pięcio – epizodowym serialem będącym adaptacją powieści. W rolach głównych Richard Chamberlain i Tashiro Mifune. Kiedyś jako dziecko widziałem już ten serial, teraz jednak łatwiej będzie mi ocenić pracę Jerrego Londona.

PS. Zdecydowanie wersja angielska jest lepsza aniżeli tłumaczenie Państwa Grabowskich (z 1992).