Charles Bukowski w ramionach szalonego życia – Howard Sounes

Charles Bukowski

Karykatura Charlesa Bukowskiego

To kolejna książka – prezent otrzymana od Brata Księgarza. Wydana 4 lata po śmierci Bukowskiego biografia jest ukazaniem pełnej relacji z wcale nie nudnego życia bohatera. Jeden z moich najulubieńszych gatunków literackich (zwłaszcza jeżeli dotyczy lubianych przeze mnie pisarzy) jest napisany przyjaznym językiem. Mnóstwo w książce opisów z konkretnych wydarzeń. Ogólników jest mało i to sprawia, że czyta się ją jak jedną z powieści Bukowskiego.

Biografia o której tutaj mowa, bogata jest w dość liczne wiersze, fragmenty powieści, dialogi, fotografie, a nawet szkice samego bohatera rozpoczynające każdy rozdział.
To wspaniała pozycja literacka, nie tylko dla wielbicieli Bukowskiego. Nigdy nie mogłem się przekonać do jego poezji, a nawet jego zapisów audio – rejestrowanych podczas publicznych odczytów. Były dla mnie zbyt przygnębiające – dodatkowo Bukowski, na każdym takim wieczorze poetyckim był z reguły pijany.
Myślałem wtedy: Takie jedno wielkie użalanie się nad sobą. I to ma być to jego pisarstwo?
Po przeczytaniu tej biografii zrozumiałem dokładnie skąd pochodziły i jakie miały przesłanie. Zaś powieści? (…) No cóż, nie wszystkie przeczytałem, ale to zmotywowało mnie do poszukiwań i opanowania całego dorobku pisarskiego Bukowskiego. Zacznę od ponownego obejrzenia filmu (po latach), którego scenariusz napisał sam Bukowski „Barfly” – „Cma Barowa”.
Mimo tego, że wydawnictwu Twój Styl nie zależało na pełnej korekcie książki (mnóstwo tutaj literówek), to duet Bukowski – Sou…. – SORRY!!! Sounes – Bukowski może liczyć na moje pięć gwiazdek.