Duchowy dzień przemyśleń

map

Przykładowy Treasure Map

Jest taki dzień w roku, który przypada każdego 21 grudnia. To dzień Ducha Św. W tym czasie powinniśmy zastanowić się nad tym, co nam przydarzyło w starym roku i nad naszymi oczekiwaniami na rok następny. Oczywiście można to zrobić każdego innego dnia np. ostatniego dnia roku.

Od czego zaczynamy?

Na kartce papieru spisujemy wszystko to, co przydarzyło się nam danego roku (zarówno te dobre jak i złe sytuacje, zdarzenia) Nazwiemy to np. „koncówką”. Nie zastanawiamy się zbytnio nad tą operacją. Można to zrobić automatycznie od ręki z tym, że dobrze jest przemyśleć sobie analizowany okres kompleksowo. Oczywiście można przeprowadzić afirmację z podziękowaniami za wszystkie dobre chwile, które nam się ostatnio przydarzyły.

Najlepiej przed godziną 24:00 puścić zapisany papier z dymem. Dosłownie! Rok jaki był taki był, ale teraz należy już do przeszłości. Palenie ma charakter głównie symboliczny i można je połączyć z odpowiednią dla siebie techniką medytacyjną. Po tym następuje koncentracja nad naszą przyszłością – ze szczególnym uwzględnieniem przyszłego roku. Istnieje wiele technik, dzięki którym możemy przeprowadzić anazlię naszej przyszłości – tzw….

Lista życzeń

Pierwszą najprostrzą metodą jest zwykła kartka papieru, na której wypisujemy (w formie dokonanej) wszystko to, co chcielibyśmy aby się spełniło – np. praca, czyli piszemy:

„Pracuję w firmie x, na stanowisku x, moje wynagrodzenie to x, godziny pracy x, itd”.
Lista może dotyczyć niemalże wszystkiego. Przeglądać możemy ją wszędzie i o każej porze – najlepiej codziennie przed snem. Wykaz możemy zweryfikować pod koniec roku, czyli co się sprawdziło, a co nie. Dopisujemy pozostałe rzeczy tworząc „końcówkę” na kolejny rok.

Inną metodą – odpowiednią dla wzrokowców – jest Treasure Map, czyli mapa skarbu. Wycinamy z gazet, magazynów, obrazki – wszystko to co chcielibyśmy mieć, osiągnąć w Nowym Roku np. wycinamy samochód, telefon komórkowy, wakacje zagraniczne, medytującą osobę, słońce, itd. Wszystkie te wycinki naklejamy na jakiś stary plakat w opowiednim układzie. Ułatwienie rozkładu umożliwią nam np. żywioły z jakimi mamy do czynienia na codzień. W górnym rogu wstawiamy odpowiednio powietrze i wodę, w dolnym ogień i ziemię. Być może oryginalny układ jest troszeczkę inny, ale w moim przypadku się sprawdza także i w tym roku pozostaję przy takim układzie. Na środku umieszczamy nasze zdjęcie i wyklejamy. Obrazki pozycjonujemy w tej części plakatu, która jest zbliżona do odpowiedniego żywiołu: np. samochód jeździ po ziemi i jest rzeczą materialną, czyli umiejscowimy go w jednym z dolnych rogów. Symbol zdrowia możemy umiejscowić na środku, pomiędzy wodą a powietrzem, bezpośrednio nad naszym zdjęciem, itp. Treasure Map najlepiej sprawdza się jako rodzinny projekt, gdzie każda osoba może również wkleić swój własny element marzeń. Jest to wyśmienita metoda na spędzenie miło czasu w rodzinnym gronie. Mapę najlepiej umiejscowić w sypialni nad łóżkiem. Jest to bardzo łatwa metoda wizualizacji dlatego, że rano po wstaniu i wieczorem przed zaśnięciem możemy spojrzeć na mapkę przez kilka chwil.

Kolorowy jest ten świat

Ostatnia metoda jest bardzo osobista. Na kolorowych kartkach umiejscawiamy swoje marzenia, zamierzenia na kolejny rok. Jeżeli piszemy, że chcielibyśmy iść na studia, to wpisujemy to na kartkę o odpowiednim kolorze i jeżeli mamy wątpliwości co do sprawdzenia się marzenia, zapisujemy je na białej kartce papieru, czyli w tym przypadku może to być : brak czasu, pieniędzy. I tak odnośnie kolorów układ jest następujący:

  • niebieski – duchowość, marzenia, których nie można zakwalifikować w innych kolorach,
  • purpurowy – wszystkie rzeczy materialne,
  • czerwony – praca, wynagrodzenie, czas pracy, wszystko co dotyczy rozwoju zawodowego,
  • żółty – zdrowie i wszystko co z nim związane,
  • różowy (albo ewentualnie zielony) – partner, rodzina, znajomości, miłość, związek.

Wszystkie kartki spinamy w małą książeczkę. Na pierwszej kartce (dowolnego koloru) wklejamy element, symbol, osobę, w którą wierzymy np. Jezus Chrystus, Budda, znak Yin Yang i wpisujemy: „Panie, pozwól mi obrać właściwą drogą. Powiedz mi co mam robić w moim życiu by osiągnąć pokój i miłość.
Oczywiście jest to tylko jeden z wielu przykładów. Każdy może obrać własne motto. Taką maleńką kolorową książeczkę można przyozdobić rysunkami, wcinkami, itp.Do książeczki zaglądamy w wybranych przez siebie momentach – najlepiej żeby było rutynowo.

A zatem jesteśmy gotowi żeby sprostać wyzwaniom kolejnego roku. Wystarczy uwierzyć! Wiara jak to mówią czyni cuda, a z nią żaden kryzys finansowy nas nie dosięgnie.