Laboratorium ciała – zęby, gruczoły ślinowe i język

Renttgen zębów

Rentgen zębów

Wielu z nas – mimo, że prawie wszyscy jesteśmy po zajęciach z biologii, nie ma prawie pojęcia o charakterze, czynnościach i znaczeniu oddzielnych narządów ciała. W kilku następnych postach, krótko scharakteryzuję te istotne dla należytego funkcjonowania ciała narządy. Nie byłaby tutaj o nich mowa, gdyby nie ich istotne dla naszego życia znaczenie.
Zaczynamy od zębów, gruczołów ślinowych i języka.

Zęby

To pierwsze narzędzie, które rozpoczyna proces trawienia. Po co człowiekowi zęby? Żeby mieć ładny uśmiech – niewątpliwie to też dobra odpowiedź, ale znaczenie drugorzędne. Przyroda dała nam zęby, żebyśmy mogli gryźć i miażdżyć pożywienie, do takiego stanu, w którym najłatwiej może na nie podziałać ślina i sok żołądkowy. Pożywienie na etapie żucia zębami powinno przechodzić w stan płynny, by części pożywne były łatwo przyswajane przez ciało.
Prawda jest taka, że pożywienie bezpośrednio wkładane do buzi – łykamy, przez co narażamy żołądek na bardzo ciężką i mało wydajną pracę.

Gruczoły ślinowe

To kolejny po zębach ważny narząd naszego ciała. Razem mamy gruczołów sześć. Cztery z nich umieszczone są pod językiem i szczęką, dwa zaś w policzkach przed uszami, po jednym z każdej strony.
Główne zadanie – jak sama nazwa wskazuje to wydzielanie śliny, która podczas żucia miesza się z pożywieniem nadając mu charakter płynny. Jeżeli jedzenie zostało lepiej przeżute, to lepiej nasiąka śliną, co w efekcie daje lepsze trawienie i wyselekcjonowanie wartości odrzywczych. Ślina nie tylko posiada właściwości chemiczne, co uważane jest często za główną czynność śliny, ale również wykonuje pierwszy krok w procesie trawienia, a mianowicie przemienia krochmal żywności na cukier. Oprócz tego zmiękcza ona pożywienie i ułatwia połykanie.
Wszyscy wiedzą co to jest ślina, ale czy wszyscy jadają tak aby dać możliwość wykazania się ślinie w jej naturalnym oddziaływaniu. Nie sądzę. Wszędzie widać ludzi połykających jedzenie – najczęściej kiedy jesteśmy bardzo głodni. Możemy zaspokoić głód, ale czy warto poświęcić odrobinę czasu i cierpliwości kosztem naszego zdrowia. Później omówimy aspekt niepoprawnego żucia.

Język

Język ma własną, bardzo ważną rolę w procesie zaopatrywania ustroju w pożywienie. Oprócz całego szeregu ruchów mechanicznych, za pomocą których miesza on pożywienie i pomaga przy połykaniu, język służy jeszcze jako narząd smaku i przeprowadza krytyczną ocenę żywności, która ostatecznie ma dostać się do żołądka.
Po zżuciu i nasyceniu śliną, pożywienie przez gardło dostaje się do żołądka. Ale o tym w kolejnych postach.

pomocna okazała się książka:
Jogi Rama-Czaraka „Hatha – Joga nauka jogów o zdrowiu fizycznem i o sztuce oddychania”

Cykl postów w tym temacie:
Nauka o Zdrowiu