O odżywianiu się

owoce_warzywa

Nie jest tajemnicą, że nasze ciało nieustannie się zmienia. Atomy kości, tkanek, mięśni, tłuszczów, płynów, itp zużywają się i są wymieniane na nowe. Ciało człowieka można porównać do rośliny. To co zmusza roślinę do przekształcenia z nasienia w pędy, z pędów w łodygę z kwiatami, nasionami i owocami to: świeże powietrze, światło słoneczne, woda oraz grunt. To samo właściwie niezbędne jest człowiekowi – ciału fizycznemu, aby mogło być zdrowe, silne i normalne.

Grunt czyli pożywienie

Tutaj omówię jedną z ważnych istot pożywienia. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jedną z najważniejszych funkcji jakie wypełnia nasz organizm to ciągła odnowa materiału. Jeżeli proces ten zatrzymamy to niestety następuje śmierć. Odnowa materiału zepsutego i „znoszonego” jest pierwszą i niezbędną stroną życia ustroju ludzkiego.

Odżywianie się

Jakże ważna sprawą jest utożsamienie myśli o pożywieniu z myślą o odżywianiu się. Pokarm powinien oznaczać: po pierwsze – odżywianie się, po drugie – odżywianie się i po trzecie – odżywianie się. Odżywianie to pierwszy obowiązek w stosunku do własnego ciała. Osoba odżywiająca się nie jest smakoszem, nie lubuje się w obfitych i wyszukanych potrawach. Jakże ważne jest „jadło” proste, którym na pewno się nasycimy.

„Karmi człowieka nie to, co on zjada, lecz to, co jego ustrój sobie przyswaja”.

– to zdanie pochodzące z nauki hatha – jogi. W tym bardzo prostym i mądrym zdaniu zawiera się wszystko to co często zapisane jest w ogromnej ilości książek na temat zdrowia.

Wiemy już zatem, że odżywianie się to ani nie głodzenie się, ani obżarstwo. Odżywianie się nie zależy od większej ilości pochłanianego pokarmu i w obżarstwie nie widzi nic więcej, aniżeli objawu cech niechlujnej świni, cech niegodnych rozwiniętego człowieka.

Bo pamiętajmy, że „człowiek winien jeść, aby żyć, nie zaś żyć, aby jeść„. (cdn…)

pomocna okazała się książka:

Jogi Rama-Czaraka „Hatha – Joga nauka jogów o zdrowiu fizycznem i o sztuce oddychania”

Cykl postów w tym temacie:
Nauka o Zdrowiu