Troska o ciało fizyczne

Vitruvian Mężczyzna by Leonardo Da Vinci

Vitruvian Mężczyzna by Leonardo Da Vinci

Ciało fizyczne – wiele można byłoby o nim mówić. Nikomu nie trzeba wyjaśniać pojęć: co to jest ciało? albo czym jest ciało?
Dla wielu ciało to niby odzież, którą czasem duch wkłada na siebie.
Ciało nie jest nieśmiertelnym „ja”, które w większym lub mniejszym stopniu leży w świadomości człowieka.
Ciało jest narzędziem do przejawu i działalności ducha.
Troska o ciało fizyczne jest zadaniem mającym na celu rozwój wyższych sił człowieka. Sił, które pomagają nam przetrwać w prostszy i przyjemniejszy sposób. W chorym i źle rozwiniętym ciele, myśl nie może działać prawidłowo. Często w naszych głowach pojawia się mętlik, myśli skaczą co sekundę, jesteśmy roztargnieni i zdekoncentrowani.

Ciało jako sługa ducha, powinno być pod jego stałą kontrolą. Bezwarunkowo podlegać mu może tylko prawidłowo wyćwiczone, odżywione i rozwinięte ciało. Dobrze zaś rozwinięte ciał, powinno być przede wszystkim zdrowe i krzepkie.

Zachodnia kultura spowodowała, że większość z nas rozwija ciało dla ciała myśląc, że tylko ono składa się na człowieka. Istotą tego o czym tutaj piszę nie jest wcale wzmacnianie mięśni poprzez ćwiczenia mechaniczne. Istotą tego jest rozwój całego naszego ciała łącznie z każdym narządem, każdą pojedynczą komórką.
Sztuką w tym wszystkim jest przejęcie kontroli nad poszczególnymi częściami ciała i to zależnie jak i niezależnie od naszej woli.

Obrazowo rzecz ujmując w pełni zdrowy człowiek jest jak skrzypek, który nie tylko może poszczycić się pięknymi skrzypcami, ale potrafi również wydobyć z nich piękne dźwięki.
Wiedza o tym jak rozwijać, odżywiać, trenować i ćwiczyć ciało jest niezbędnym elementem naszego zdrowego trybu życia.

pomocna okazała się książka:
Jogi Rama-Czaraka „Hatha-Joga nauka jogów o zdrowiu fizycznem i o sztuce oddychania

Cykl postów w tym temacie:
Nauka o Zdrowiu