Hatha-Joga, Nauka Jogów o zdrowiu fizycznem i o sztuce oddychania – Jogi Rama-Czaraka

Hatha-Joga, Nauka Jogów o zdrowiu fizycznem i o sztuce oddychania – Jogi Rama-Czaraka

okładka pierwszego wydania książki

Książka Jogi Ramy-CzarakiHatha-Joga, Nauka Jogów o zdrowiu fizycznem i o sztuce oddychania” stała się inspiracją do napisania serii postów o tym jak powinno wyglądać nasze życie w aspekcie fizycznym. Książkę do przeczytania podarował mi mój krewny. Miałem przyjemność przeczytać drugie wydanie ukazujące się w niewielkim nakładzie ponad 7.000 tyś egzemplarzy (przedruk z 1989r).

Jest to wykład autora o tym, czym jest dla człowieka zdrowe ciało, w jaki sposób doprowadzić ciało do perfekcyjnego stanu w aspekcie normalnego trybu życia. Jogman udziela cennych wskazówek, jak powinniśmy traktować ciało, które ostatecznie jest tylko formą, dzięki której możemy uzyskać oświecenie, zbawienie i cokolwiek w co wierzymy.

 Nasze życie jest bardzo skomplikowane pod tym względem. Nieświadomie oddalamy się od tego, co dla nas najlepsze. Żyjemy w pośpiechu, ciągłym biegu, faszerujemy się antybiotykami, doprowadzamy się do ruiny. Funkcjonowanie ciała ma ogromny wpływ na to jak się czujemy, na nasze zadowolenie, samopoczucie.

Wspólnie przeanalizujemy wszystkie aspekty zdrowego życia: począwszy od jedzenia, a skończywszy na śnie, omówimy zbawienny wpływ prany (to nie element fantazy), wykonamy proste ćwiczenia oddechowe. Każdy powyższy element, który świadomie wprowadzamy w nasze życie, nic właściwie nie kosztuje. Jeżeli po tym wystarczy nam sił, może pójdziemy dalej i zaczniemy wykonywać asany?!

Jednak ostatecznie najważniejsza jest systematyczność. Sukces odniesie ten, dla którego omawiane aspekty staną się rutyną. Czy jesteś gotowy dowiedzieć się czegoś więcej na temat własnego ciała, na temat siebie samego? Zapraszam!

Zapraszam do postów napisanych na podstawie tej książki:

Z powrotem ku przyrodzie

Troska o ciało fizyczne

Siła życiowa – nasz sprzymierzeniec

Laboratorium ciała – zęby, gruczoły ślinowe i język

Laboratorium ciała – żołądek

Laboratorium ciała – kiszki

Fluid życia, czyli krew

Krematorium ciała – płuca (część I)

Krematorium ciała – istota tlenu (część II)

O odżywianiu się

Głód i apetyt – wyjaśnienie

Pochłanianie prany z pożywienia

Woda – źródłem życia

Problem z zatwardzeniem

Oddychanie to życie

Oddychać nosem czy ustami?